Lüleburgaz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi

Alman Uzay Ajansında Yaptığımız Meteorit Deneyleri

08/04/2019 14:24:55 - 08/04/2019 14:24:55 - 13728 Okunma

Fakültemiz akademisyeni Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Yeşiltaş, 2018 yılında yürütücü olarak yazdığı ve Avrupa Birliği'nin Europlanet2020 programına sunduğu projenin kabul edilmesinin ardından,  30 Mart - 7 Nisan 2019 tarihleri arasında Almanyada bulunan Alman Uzay Ajansı (DLR) nı ziyaret ederek orada bulunan Gezegensel Spektroskopi Laboratuvarında meteoritler üzerinde deneyley yapmıştır. 

Dr. Mehmet Yeşitaş deneylerinde üst düzey, yüksek teknolojili ve maalesef ülkemizde  mevcut olmayan teknik cihazlar ile çeşitli meteoritlerin kimyasal yapılarını uzay atmosferik koşullarında inceleme fırsatına sahip olmuştur.  Meteoritler, asteroit veya gezegen gibi uzaydaki daha büyük cisimlerin parçalarıdır ve çeşitli çarpışmalar sonucu ortaya çıkmaktadır.  Dünyanın atmosferinden meteor olarak geçen taş parçaları yeryüzüne düşebilmekte ve daha sonra bulunabilmekteler. Bulunan meteoritler birçok analitik teknikler ile incelenebilir. Dr. Mehmet Yeşiltaş çalışmalarında, meteoritlerin organik ve mineral yapılarına konsantre olarak bu moleküler yapıların nasıl ve nerede oluşmuş olabileceğine dair incelemeler yapmaktadır. Bu bağlamda, Alman Uzay Ajansında yaptığı deneyler önem arz etmektedir. Benzer çalışmaları daha yapan ve sonuçlarını bilimsel makalelere dönüştüren Dr. Mehmet Yeşiltaş'ın, 2018 yılında 5 adet makalesi bulunmaktadır. 

Laboratuvarda toplanan veriler, uzaktan algılama yöntemleri ile toplanan verilerle de karşılaştırılabilmektedir. Dr. Mehmet Yeşiltaş, Alman Uzay Ajansı laboratuvarlarında topladığı spektroskopik verileri NASA ve ESA'nın uydular ile topladığı verilerle karşılaştırılabilmek adına uygun koşullar altında ve uygun teknikler ile topladığını belirtmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

klu yesiltas uzay meteorit hubf

Facebook Twitter Google Plus
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.